17 Aralık 2017
Hayatı kolaylaştıran 8 mobil uygulama
20 Mart 2017
Şehir hayatı dendiği zaman aklımıza kalabalık, karmaşa ve kaos geliyor değil mi? Ama bu durum gözünüzü korkutmasın. Bizden daha akıllı hale gelen telefonlarımıza indirebileceğimiz uygulamalar sayesinde Haydarpaşa Garı’nın merdivenlerine çıkıp ‘Artık ben daha büyüğüm İstanbul’ diye harkırmak isteyeceksiniz. Sonra ‘Ben nasıl geldim ya buraya?’ diyeceksiniz. Cevabı telefonunuz ekranında size bakıyor olacak.

1- İBB Cep Trafik

İstanbul’da yola çıkmadan önce mutlaka bakmanızı öneririz. Kolay kullanımı ve sıkça güncellenen bilgileri sayesinde trafik yoğunluğunu görebilirsiniz. Hatta canlı kamera görüntülerine de ulaşmanız mümkün. Bu sayede köprüdeki trafiğin kilometrelerce uzadığına gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Belki bu şekilde daha az acı verici olabilir.

2- Metro İstanbul

Şehrin en kestirme ulaşım aracı olan Metro için hazırlanmış bu uygulama ile metro sefer saatlerine, otopark durumuna ve engellilere özel bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

3- Şehir Hatları

İstanbul’da vapura binmek hem yolunuzu kısaltır hem de keyfinizi yerine getirir. Uzun yıllardır neredeyse hiç değişmeyen sefer saatlerini canlı takip etmek isterseniz bu uygulamayı tavsiye ederiz. Vapura binmişken sıcak bir çay hüpletmeyi unutmayın.

4- BiTaksi

‘Her yerde sarı sarı arabalar var, el kaldırınca durup sizi alıyorlar ve istediğiniz yere kadar götürüyorlar’ diye bir efsane söylenir durur bu şehirde. Bu efsanenin bir de üst sürümü var. O da ‘telefonunuza bir uygulama indiriyorsunuz, oradan tıklıyorsunuz ve taksi size geliyor’ şeklindedir.

5- Havaalanı

Uçak bileti almak ya da rezervasyon yapmak için birçok uygulama olmasına rağmen uçuş bilgilerini, iniş-kalkış saatlerini gösteren bir uygulama yoktu. Havaalanı uygulaması bu açığı fazlasıyla kapatmışa benziyor. İyi uçuşlar.

6- İspark

İstanbul’da her şey bulunur demek isterdik ve fakat arabanızı park edeceğiniz bir yer bulmak konusunda söz veremiyoruz. Bu uygulama ile cevabına ulaşabileceğiniz sorular şöyle: Hangi otopark ne kadar dolu? Ne kadar sürede oraya ulaşırsınız ve nasıl ulaşırsınız? Çok keyifli cevaplar olsa gerek.

7- Yandex.Navigasyon

Araba kullanırken bir co-pilot kim istemez. Sizi en kestirme yollara sokarak trafikten sıyıracak bu müthiş arkadaşa ayrıca eczaneler, stadyumlar ve okullar gibi şehrin diğer bütün noktalarını da rahatça sorabilirsiniz.