19 Ocak 2018
Deniz Yücel’e doğduğu kasabada destek mitingi
Kazım DOĞAN / FRANKFURT
18 Mayıs 2017
Türkiye’de tutuklu bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel için Almanya’da doğduğu, Frankfurt yakınlarındaki kasabasında miting düzenlendi.

MİTİNGE Hessen Ekonomi ve Ulaştırma Bakanı Yeşillerli Tarek El Wazir ile Flörsheim Belediye Başkanı SPD’li Michael Antenbrink de katıldı.

Başkan Antenbrink, Deniz Yücel serbest bırakılıncaya kadar her ay miting düzenleyeceklerini söyledi. Antenbrink, “Gönül ister ki bir sonraki mitingimize ihtiyaç duymayalım ve seve seve iptal edelim. Deniz Yücel ve ailesinin arkasındayız” dedi.
Deniz Yücel’in haksız yere tutuklandığını savunan Bakanı El Wazir de, “Deniz Yücel üç aydır tutuklu ve gelişmeleri bütün Almanya yakından takip ediyor. Federal Meclis ve Hessen Meclisi serbest bırakılmasını talep etti. Sosyal medya dayanışma paylaşımlarıyla dolup taşıyor. Deniz Yücel ve ailesi ile dayanışma içindeyiz” diye konuştu.

KARDEŞİ DE MİTİNGE KATILDI
Flörsheim Belediye Meclisi’nde grubu bulunan SPD, CDU, Yeşil Alternatif, FDP, Bağımsız Seçmenler, yayımladıkları deklarasyonla Deniz Yücel’in serbest bırakılmasını talep etmiş ve her ayın 14’ünde Stadthalle önünde miting düzenleme kararı almıştı. Bu nedenle Deniz Yücel serbest bırakılmazsa bir sonraki mitingin de 14 Haziran’da düzenleneceği bildirildi. Mitinge, Yücel’in kardeşi İlkay Yücel de katıldı.

ALMAN BAŞKONSOLOS ZİYARET EDECEK
Almanya’nın İstanbul Başkonsolosu Georg Birgelen, Deniz Yücel’i bugün, tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nde ziyaret edecek. Türk makamları, Başkonsolos Birgelen’e ziyaret izni verdi. Deniz Yücel’i ilk olarak Alman konsolosluk avukatı, ardından Almanya Başkonsolosu George Birgelen ve son olarak geçen Nisan ayının başında Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Michael Roth ziyaret etmişti.