18 Aralık 2017
Bir süredir hayatımızda olmayan 6 nostaljik teknoloji
18 Mayıs 2017
Teknoloji çok çabuk gelişiyor ve biz bu gelişim karşısında geride kalmamak için hiç durup düşünmeden koşturuyoruz. Son 10 yıla baktığımızda bir dönem kullandığımız ama hiç farkında olmadan da bir anda hayatımızdan çıkardığımız öyle çok teknoloji var ki. Gelin bir kaçını birlikte hatırlayalım.

DVD

DVD’ler öncülleri CD’lerden farklı olarak yüklü depolama alanları nedeniyle kutu kutu satın aldığımız bir teknolojiydi. Hala evinizin derinliklerini karıştırsanız bir kutu DVD ile karşılaşabilirsiniz. Ancak USB sticklerin hayatımıza girmesiyle tamamen rafa kaldırılan bu teknoloji döneminin hayat kurtaranlarından biriydi. Kendisini saygıyla anıyoruz.

KAPAKLI TELEFONLAR

Şimdilerde dokunmatik ekranı olmayan bir telefonla karşılaşmak inanılmaz zor. Eğer birinde görüyorsanız da bilin ki tamamen nostalji gereği elindedir. Teknoloji karşıtlarından babanelerimize herkesi ele geçiren akıllı telefonlar bundan bir kaç yıl önce bile bu kadar baskın değildi. Geçmiş telefonlarınızı hatırlamaya çalışırsanız ne demek istediğimizi anlarsınız.

iPOD

iPod döneminin en büyük ve devrim niteliğindeki teknolojilerinden biriydi. İnsanların sadece müzik dinlemek uğruna ayrıca bir alete büyük paralar verebileceği düşüncesi kuşkusuz ancak Steve Jobs gibi bir dahinin fikri olabilir. Ancak zamanla telefonların gelişen hafızaları ve aplikasyon teknolojisi sayesinde miladını doldurdu.

DİSKETLER

Disketler de CD’lerin ve DVD’lerin öncülleri olarak kullanılan ve şimdilerde otuzlarının sonunda olan herkesin hatırlayacağı tatlı teknolojilerden biridir. Disketi bilgisayara taktığınızda o çıkan disket okuma sesi hala kulaklarımızdadır. Depolamanın ne demek olduğunu o öretmiştir hepimize.

TÜPLÜ TELEVİZYONLAR

“Tüplü televizyonlar o kadar eskidi mi ya?” demeyin. O kadar eskidiler ki en fazla ikinci televizyon olarak kullanılmayan odalarda çöpe atılacakları zamanı bekliyorlar. Yerden tasarruf edilmesi, şık görüntüsü ve canlı renkleri nedeniyle tüm insanlığın flat televizyonlara geçişi yakın zamanda gerçekleşti.

CHAT PROGRAMLARI

En son bilgisayar üzerinden birine ne zaman mesaj gönderdiniz? Ya da telefonunuzun mesajlar bölümünü ne zaman kullandınız? Çok uzun zaman oldu değil mi! Çünkü artık unutulmaya yüz tutmuş teknolojiler olmaya adaylar. Annelerimizin bile Whatsapp grupları varken ayakta kalmaları artık mümkün değil.