19 Ocak 2018
İş arkadaşlarınızın size saygı duymadığını gösteren 5 işaret
17 Temmuz 2017
İş yerinde her şeyden önce kazanılması gereken şey şüphesiz saygıdır. Çünkü saygıyı kazandıktan sonra diğer şeyleri elde etmek çok daha kolay olur. Ancak iş arkadaşlarınızın size saygı duyup duymadığını anlamak bazen kolay olmaz. Bunu anlamanın birkaç ince noktası var...

Söyledikleriniz üzerine yorum yapılmıyorsa

İnsanlar saygı duydukları kişilerin sözleri üzerine kafa yorarlar. Bu nedenle eğer ortaya bir fikrinizi attığınızda insanlar size boş gözlerle bakıyor ve hatta üzerine konuşmadan kendi köşelerine çekiliyorlarsa orada bir sorun olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bu durum sık sık tekrarlanıyorsa ortamda yeteri kadar saygı duyulmadığınızı anlayabilirsiniz. Siz de buna göre ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz.

 

Sosyal ortamlara çağırılmıyorsanız

İş yerlerinin sosyal ortamları öğle yemekleri ya da cuma günleri yapılan happy hour'lardır. Bu zamanlarda çalışma arkadaşları ufak hareketlerle birbirleriyle buluşur ve sohbet etmek için toplanır. Eğer bu toplantılara çağırılmıyorsanız ve kendinizi her defasında masanızda yalnız otururken buluyorsanız, bu işte bir sorun var demektir.


 

Projelerinizi başkalarından duyuyorsanız

Bu her halukarda karşı tarafın olmayan ahlaki değerlerine işaret etse de insanların size olan saygılarının az olduğunu da gösterir. Çünkü saygı içinde biraz da çekinme duygusunu barındıran bir ruh halidir. Eğer sizin projenizi başkalarından sanki kendi projeleriymiş gibi duyuyorsanıza ve insanlar da bu konuda sanki hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranıyorsa anlayın ki size yeterince saygı duymuyorlar.


 

Acımasız eleştirilerde bulunabiliyorlarsa

İş hayatı son derece acımasız bir ortam. Herkes herkesin ayağını kaydırıp kendini bir yerlere getirme çabasında. En azından geneli böyle bir ruh hali içerisinde işliyor. Bu nedenle eleştirilmek herkesin başına en az bir kez gelmiştir. Bu normaldir. Ancak her eleştirinin bir sınırı olmalıdır. Eğer size karşı yapılan eleştirilerin sınırı biraz aştığını hissediyorsanız bu size duyulan saygının eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Hatalarınızı kontrol edin. Eğer suçsuzsanız saygıyla ilgili bir probleminiz var demektir.


 

Sizi atlıyorlarsa

İş hayatındaki hiyerarşik düzen oldukça önemlidir. İşlerin düzgün yürümesi için herkesin görevini eksiksiz yerine getirmesi gerekir. Ancak eğer size bağlı insanlar sizi atlayıp sorunlarını ya da işle ilgili sorularını sizin üstünüze anlatıyorlarsa bu size saygı duymadıkları anlamına gelmez. Bir yönetici olarak saygıyı haketmek ise oldukça zor bir iştir. Böyle bir hareket karşısında incelikli düşünmeniz gerekir.