17 Ocak 2018
Önümüzdeki 3 Perşembe için 3 şahane film önerisi!
10 Kasım 2017
Siz de ev hikayelerinin anlatıldığı filmleri izlemeyi sevenlerden misiniz? O zaman size şahane bir haberimiz var! SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması’nın sonbahar gösterimleri tüm hızıyla devam ediyor. 7 Aralık’a kadar her Perşembe saat 19:00’da SALT Galata’daki oditoryumda bu filmleri ücretsiz izleyebilirsiniz!

 

 

 

23 Kasım - Aquarius (2016) 

Clara, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki sahil kenti Recife’de, deniz kenarında yer alan Aquarius sitesinin son sakinidir. Kentsel dönüşüm kapsamında, 1940’da inşa edilmiş olan sitenin yıkılarak yerine çok katlı bir rezidans yapılması planlanır. Evinden ayrılmayı reddeden 65 yaşındaki Clara, inşaat firmasının planlarına karşı koyarak artık hayatta olmayan eşinin yanı sıra çocukları, arkadaşları ve kendine dair anılarını koruma mücadelesine girişir.

 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve Queer Palmiye ödüllerine aday gösterilmiş olan Aquarius (2016) çıplaklık görüntüleri içermektedir. 18 yaş altı için sakıncalı olabilir.

 

30 Kasım - BLOKI (2017)

Yönetmen Konrad Królikowski’nin 2017 yapımı belgesel filmi, Polonya’da İkinci Dünya Savaşı sonrasında komünist rejim tarafından inşa ettirilen, wielka płyta [the great panel] veya “bloki” olarak adlandırılan çok katlı apartman komplekslerinin hikâyesini anlatır. İnşa sürecinde karşılaşılan güçlükleri mimarların anlatıları üzerinden detaylandıran BLOKI, yapıların eski ve yeni sakinleriyle yapılan görüşmeler eşliğinde buradaki gündelik yaşamı keşfe çıkar. Królikowski, bu yapı tipine dair karşıt görüşlere yer verdiği belgeselinde, “bloki”nin tartışmalı tarihine ışık tutuyor.

 

7 Aralık - Dare mo shiranai (2004)

 

Dare mo shiranai [Kimse Farketmiyor] (2004), anneleri Keiko tarafından terk edildikten sonra Tokyo’da, küçük bir apartman dairesinde başlarının çaresine bakmak zorunda kalan dört kardeşin hikâyesini anlatır. Keiko, okula bile göndermeyerek dış dünyadan izole bir yaşam sürmeye mahkûm ettiği çocuklarını bunun bir oyun olduğuna inandırmıştır. Genç kadının ortadan kaybolmasıyla dengeler değişir ve 12 yaşındaki Akira dışarıyla iletişim kurarak ailesini geçindirme sorumluluğunu üstlenir. Artık, kardeşler için dört duvar arasındaki küçük dünyalarında, kendi koydukları yeni kurallarla hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır.

 Gerçek bir hikâyeden uyarlanan Dare mo shiranai’nin Altın Palmiye’ye aday gösterildiği 57. Cannes Film Festivali’nde, filmde Akira rolünü canlandıran Yûya Yagira En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.